İzmit’te Müzik Dersleri

Müzik eğitimlerimiz 5 yaştan itibaren başlamaktadır.Eğitimini verdiğimiz enstrümanlarımız;piyano,gitar(elekro,bas),çello,keman,yan flüt,bağlama,klarnet,ney,ukulele,kemençe’dir.

Erken yaşlardan itibaren müzik sevgisi kazanmak ve müzik eğitimi almak çocuklara çok önemli faydalar sağlar.

1. Müzik öğrenmek beynin dil ve muhakeme ile ilgili bölümlerinin gelişmesine yardımcı olur. Erken yaşlarda alınan müzik eğitimi çocuğun beynindeki dil ve muhakeme ile ilgili bölümün gelişmesine katkı sağlar. Beynin doğumdan sonra uzun yıllar boyunca gelişmeye devam ettiği biliniyor. Araştırmalar müzik eğitiminin beynin dilin işlenmesinde rol oynayan sol yarısını fiziksel olarak geliştirdiğini ve beyin hücreleri arasındaki bağlantıları artırdığını göstermiştir.

2. Müzik ve uzamsal zeka (dünyayı doğru olarak algılayabilme ve nesneleri zihinde doğru olarak canlandırabilme kabiliyeti) arasında neden-sonuç ilişkisi mevcuttur. Birleştirilmesi gereken çeşitli ögelerin zihinde görsel olarak tasarlanabilmesini sağlayan bu zeka türü ileri matematik problemlerinin çözümünden kitap kaplamak gibi günlük olarak ihtiyaç duyulabilen her türlü sorunun çözümlenmesi için gereklidir.

3. Sanat öğrenen çocuklar yaratıcı düşünmeyi ve problemleri modası geçmiş kural ve varsayımlara dayanarak değil,farklı çözüm yollarını düşünerek çözümlemeyi öğrenirler. Sanatta soruların hiçbir zaman tek bir doğru yanıtı yoktur.

4. Araştırmalar sanat öğrenen çocukların standart akademik testlerde de daha başarılı olduklarını göstermiştir. Ayrıca yine araştırmalar sanat öğrenen çocukların lise ders notlarının diğer çocuklara kıyasla daha yüksek olduğunu da göstermiştir.

5. Sanat öğrenmek çocukların farklı kültürlerle tanışmasını sağlar ve bu kültürlere mensup kişilere empati ve sevecenlikle ile yaklaşmayı öğretir.

6. Müzik öğrenirken ayrıntıları özenle bir araya getiren ve iyi bir çalışmayı oluşturan unsurları öğrenen çocuklar sanatçı olmanın ne demek olduğunu da öğrenirler. Bu standartları kendi çalışmalarında da uygulamaları yeni bir mükemmellik düzeyini ve öğrencinin içsel kaynaklarını zenginleştirmesini gerektirir.

Müzik, hayatımızın her anında bize eşlik eden ve hayatımıza mutlaka bir yerden dokunan bir sanattır. Müzikle tanışıklığımız, bebekliğimizde annemizin sesinden dinlediğimiz ninnilerle başlar ve hayatımızın sonuna kadar devam eder. Konuşmayı bile öğrenmeden bir şarkıya eşlik etmeye ve dans etmeye başlarız. Bazılarımız için sadece iyi hissetmek anlamına gelen müzik, bazılarımız içinse doğuştan gelen bir yetenek olabilir. Müzik konusunda gerçekten yeteneği olan, müzikle ilerlemek isteyen ve profesyonel anlamda müzikle ilgilenmesi gereken çocukların özel bir eğitim alması gereklidir. Çünkü gerçek bir müzikal kültür ve başarı, erken yaşlarda uzman kişiler tarafından verilen eğitimlerle mümkün olmaktadır. Disiplinli ve bilimsel yöntemler içeren müzik eğitimi, görsel ve işitsel materyallerle somutlaştırılan detaylı bir süreci kapsar. İzmit’teki müzik dersleri müziğe, sanat eğitimine uygun dersliklerde, alanında uzman eğitimcilerle gerçekleştirilir. Çocuklarına iyi bir eğitim ve mutlu olacakları bir hayat sunmak isteyen bütün ailelerimizi sanat merkezimize bekliyoruz.

Katılımcı Profili ve Ders İçerikleri

Kendine has yöntemleriyle bilinen bir kemancı ve pedagog olan Shinichi Suzuki, doğduğu andan itibaren güzel müzikler dinleyen ve çalan bir çocuğun dayanıklı, disiplinli ve iyi kalpli bir birey olarak yetişeceğini vurgulamıştır. Müzik eğitiminin en doğru şekilde yerine getirilebilmesi ve en iyi şekilde verim alınabilmesi için eğitime erken yaşlarda başlanılması gerekmektedir. Özellikle piyano ve keman gibi detaylı çalışma gerektiren enstrümanlar sağlam bir temel gerektirir.

İzmit’teki müzik dersleri kapsamında,

 • Piyano, keman, viyola ve vurmalı çalgılar eğitimleri
 • Gitar ve bağlama eğitimleri
 • Viyolonsel (çello), flüt, klarnet ve saksafon eğitimleri

Verilmektedir. Bu temel enstrüman eğitimlerinin yanı sıra, çok sesli koro ve halk müziği korosu çalışmalarımız da sürdürülmektedir.

Kazanımlar

Sanat merkezimiz bünyesinde sunduğumuz İzmit’teki müzik dersleri ile sadece bireysel gelişim için değil, toplumsal gelişim için de çalışıyoruz. Gelişimlerinde pozitif etkiye sahip müzik eğitimi ile çocuklarınız, hem okulda hem de sosyal yaşamlarında daha başarılı birer birey haline gelirler. Dil, hafıza ve sayısal becerileri yüksek oranda gelişirken, ruhsal açıdan da tamamlanmış hissederler. Aynı zamanda erken yaşlarda başlayan müzik eğitimi ile çocuklarınızın, el – göz koordinasyonları ve motor becerileri de gelişir.

[Total: 2 Average: 3.5]
Ön Kayıt Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Lütfü Ufuk GÖNÜLLÜ "Kurum Yöneticisi"
  Lütfü Ufuk GÖNÜLLÜ "Kurum Yöneticisi"
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?