Perküsyon Ritim Eğitimleri

Developer

Perküsyon Ritim Eğitimleri

Perküsyon

sınıflarımız çocuk ve yetişkin olarak iki gruba ayrılmıştır.Çocuk sınıflarımıza 6-12 yaş arası öğrenciler katılım sağlayabilmektedirler.Nil Sanat Merkezi olarak çeşitli kurumlarla sanatsal çözüm ortaklığı dahilinde perküsyon çalışmaları yapmaktayız.

Ritim aletlerinin oluşturduğu topluluğa perküsyon denilmektedir. Müzik aletlerine yapılan vuruşlar ardı sıra gelen ritimleri oluşturmaktadır. Popüler müzik kültüründe çoğunlukla ritimler perküsyonlarla yapılmaktadır. Bir müzik aletinin bu kategori altında değerlendirilebilmesi için belli başlı kriterler bulunmaktadır. Öncelikle bir obje ya da el yardımıyla sürtme, çalkalama ve ovalama hareketleriyle ritim ortaya çıkaran her materyal perküsyon olarak adlandırılmaktadır. Perküsyon olarak adlandırılacak olan müzik aletlerinin mutlaka bu özellikleri taşıması gerekmektedir.

Perküsyon derslerinde ritim uyumu hakkında ayrıntılı bilgilendirmeler yer almakta olup, vuruş, usül, el ve ayak koordinasyonu, materyal tutuşu ve teorik konular hakkında öğretiler gerçekleştirilmektedir. Gerekli tüm konuların aktarımı ders esnasında size eğitmenlerimiz tarafından sağlanmaktadır.

Perküsyon çalmanın hayatımıza bir çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Örneğin müzik aletlerinin kullanılmasının hastalara olumlu yönde etki ettiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda insan üzerindeki hırçınlığı aldığı ve olumsuz düşünceleri uzaklaştırdığı için psikolojik anlamda da perküsyonla terapi bir çok yerde sıkça kullanılmaktadır. Gelelim perküsyonun faydalarına;

Perküsyon çalarken beynimizi daha etkin kullandığımız ve bu sayede beyin hücrelerimizin ekstra performans sağladığı bu yüzden de bağışıklık sisteminde güçlenmeler meydana geldiği görülmüştür.

Beynin sağ ve sol lobunu kuvvetlendiriyor.
Aktif olarak hem el hem de ayak kombinasyonları kullanıldığı için sağ ve sol lob daha etkili kullanılmaya başlanır ve bu sayede yaratıcı ve mantıksal zekada ilerlemeler gözlemlenir.